У багатьох сучасних журналах пишуть про те, як важливо правильно організувати освітлення в будинку, продумати кількість та зовнішній вигляд світильників, підібрати оптимальні лампи. Але головний підсумок таких статей – порада викликати професійного дизайнера. Це найпростіше та логічне рішення, але виклик такого фахівця доступний не кожному. Які ж є основні правила організації освітлення в будинку?

Пункт №1: шукаємо складові

Усім відомо, що освітлення будь-якого приміщення складається з трьох головних складових: загального, декоративного та робочого світла. До світильників загального призначення належать стельові моделі, які дарують розсіяне, рівномірне світло. Як правило, вони забезпечені красивими матовими скляними плафонами або текстильними абажурами.

Для організації робочого освітлення чудово підходять освітлювальні прилади, які створюють яскравий, спрямований світловий потік. Це можуть бути бра, настільні лампи, прожектори, точкові світильники або торшери. Фахівці наголошують, що робоче освітлення має бути яскравішим, ніж основне, адже його головна мета — сформувати максимально комфортну обстановку для роботи. Часто робоче освітлення планується залежно від приміщення та завдань. Так, на кухні потрібно освітлювати обідній стіл, у кабінеті — письмовий стіл, у вітальні — крісло чи диван для читання тощо.

Коли забезпечено гарне загальне та досить яскраве робоче освітлення саме час створити затишну атмосферу. Для цього використовуються декоративні світильники. Як правило, це моделі оригінальної форми, що створюють м'яке, розсіяне світло. Часто для створення потрібного ефекту використовується світлодіодна стрічка, здатна змінювати кольори.

kitchen
bathroom

Пункт №2: розробляємо світлотехнічний ескіз кімнати

Цей крок один із найцікавіших і водночас важливих. Він полягає в тому, що потрібно уявити весь цикл роботи освітлювальних приладів у приміщенні протягом доби. Необхідно сісти та прописати бажане освітлення у різний час для різних кімнат. Якщо особливих побажань немає, можна скористатися стандартними комбінаціями.

Кухня

Оскільки кухня виконує функціональну роль, загальне освітлення тут зовсім не обов'язкове, особливо якщо габарити приміщення невеликі. Хорошим рішенням стане розміщення однолампового невеликого світильника над обіднім столом. Важлива на кухні і додаткове підсвічування, організувати яке можна за допомогою точкових світильників, вмонтованих у стелю або полички. Вони забезпечать відмінне підсвічування робочої зони та верхніх ящиків.

Рада: Світильники розташовуйте таким чином, щоб вони не створювали тінь на робочій поверхні. Часто під час проектування освітлення цей момент упускається.

Вітальні

У вітальні дуже важлива наявність гарного загального освітлення та красивих декоративних акцентів. Якщо ж кімната поєднує в собі функції кабінету або їдальні необхідно потурбуватися про хороше робоче освітлення. Його варто організувати над робочим або обіднім столом.

Спальня

Тут все максимально просто: загальне освітлення та парне додаткове — настільні лампи на тумбочках з двох боків, елегантні бра або однолампові підвіси.

Рада: Не варто розміщувати багато освітлювальних приладів у спальні, оскільки надто яскраве освітлення не сприяє комфортному відпочинку та розслабленню.

Ванна кімната

Освітлення цієї кімнати залежить від її площі. У будь-якому випадку знадобиться загальне освітлення, а також підсвічування дзеркала. Для організації останньої варто використовувати парні бра або світильники з обох боків. При бажанні доповнити інтер'єр можна декоративним підсвічуванням, але в такому випадку краще використовувати світлодіодну стрічку або моделі, які дарують розсіяне м'яке світло. Такий прийом дозволить позбутися жорстких тіней.

livingroom

kabinet

bedroom

Пункт №3: точний розрахунок

Отже, ви добре продумали світлосценарій і готові придбати всі необхідні світильники для реалізації своєї мрії. Але на цьому етапі варто зупинитися та приступити до технічної частини організації освітлення. Без ретельного прорахунку кожного освітлювального приладу потрібно ефекту досягти дуже складно. Більше того, часом можна отримати зовсім інший результат та зіпсувати враження про інтер'єр. Саме тому на даному етапі дуже важливо добре прорахувати кількість і вид світильників.

Пункт №4: вибираємо відповідні лампочки

Коли прорахунок світильників закінчено, саме час подумати про вибір відповідних ламп. Підбирати оптимальні варіанти варто ґрунтуючись насамперед на тип світильника. Варто зазначити, лампа визначає багато чого: чи зможе світильник димувати, «світити яскраво», чи буде його світло теплим або холодним і так далі.

Які ж типи лампочок існують на сьогоднішній день?

Лампи розжарювання. Ці старі-добрі «груші» сьогодні використовуються дедалі рідше. Вся річ у тому, що вони споживають багато електроенергії, часто перегорають і тому економічно невигідні. Єдиний варіант, у яких їх ще застосовують - у колекціях джерел світла з ретро-ниткою. До переваг цих виробів можна віднести те, що вони мають комфортну колірну температуру і сумісні з димерами.

Люмінесцентні джерела світла. Такі лампочки споживають у 8 разів менше електроенергії, а служать у 20 разів довше, ніж звичайні лампи розжарювання.

Галогенні лампочки. Такі джерела світла характеризуються високим показником тепловиділення, причому у них більша світловіддача і термін служби, ніж у ламп розжарювання. Такі вироби здатні створювати концентрований світловий потік, вони компактні та безпечні.

Світлодіодні лампочки. Ці джерела світла є економічними, енергоефективними і мають тривалий термін експлуатації.

Рада: Вибираючи лампочки, звертайте увагу на колірну температуру. Для очей найбільш приємний варіант 2600-3500 К. За бажання можна підібрати лампи, які світять нейтральним білим. Не варто використовувати джерела світла з холодною колірною температурою в зоні прийому їжі та біля дзеркал, оскільки це створює неприємні відчуття.

lamps

Індекс кольору та потужність

Вибираючи потужність лампочок, варто відштовхуватися від розрахованого значення світлового потоку. Чим більша потужність джерела світла, тим більший у нього світловий потік. Щоб предмети інтер'єру не змінювали колір при електричному освітленні, необхідно вибирати лампочки з конкретним індексом передачі кольору. Оптимальний варіант - 100. З таким показником лампа випромінює світло, яке відображає всі кольори. Чим нижче значення цього показника, тим гірше передаються кольори та відтінки предметів.

Пункт №5: Не забуваємо про практичні нюанси

Вибираючи освітлювальний прилад, важливо враховувати різні дрібниці. Так, необхідно обов'язково робити поправку на високу стелю, адже частина потужності світлового потоку втрачається. Щоб світло було максимально комфортним, варто віддавати перевагу матованим лампочкам. Розташовувати світильники варто таким чином, щоб вертикальний кут між лампою та лінією очей становив понад 30 градусів.