Вибираючи лампи для того чи іншого світильника, слід брати до уваги низку важливих характеристик. Адже від вибору відповідного варіанту безпосередньо залежить, яким буде освітлення. Так, одним із найважливіших показників є світловий потік. Він вимірюється у люменах і вказується у каталогах продукції. Варто зазначити, що різні типи ламп мають зовсім різну світлову віддачу, а саме ця характеристика визначає ефективність трансформації електроенергії у світлову, а отже, й економічний ефект від використання того чи іншого варіанту.
Одними з важливих параметрів також є кольоропередача та колірна температура. У житлових кімнатах найчастіше застосовують лампи теплого тону. Вони сприяють відпочинку та розслабленню. В офісах доречніші «холодні» варіанти. Для організації ефектного ландшафтного освітлення варто підібрати лампи з колірною температурою близько 4000 К.
>
Сучасні джерела світла можна розділити на такі типи:
- Лампи розжарювання;
- Галогенні лампи розжарювання;
- Люмінесцентні лампи;
- Розрядні пристрої високого тиску;
- Світлодіоди та світлодіодні модулі;
- Світлоприлади на базі ЦД.
У кожного з цих джерел світла є свої переваги та недоліки, що варто враховувати, вибираючи відповідний варіант для того чи іншого випадку.
Світлодіоди та світлодіодні модулі
є джерелами світла майбутнього. Їх принцип роботи ґрунтується на напівпровідниковому ефекті. Завдяки використанню даної технології світло виходить м'яким і рівномірним, а термін використання світлодіодів може становити до 100 тисяч годин.
Світлодіодні модулі є унікальним за гнучкістю конструктором, який включає різні геометричні фігури. Такий виріб відкриває нові можливості для реалізації сміливих задумів дизайнерів. Головний недолік цих пристроїв є досить високою ціною.
Порівняти світловий потік ламп різного типу та потужності можна, використовуючи просту графіку.
Лампи розжарювання
Класичні лампи розжарювання є колбою з вакуумом, в якій знаходиться вольфрамова спіраль, що розігрівається під дією струму. Головний недолік ламп розжарювання - це той факт, що левова частка електроенергії в них перетворюється не на світлову енергію, а на теплову, тому дані вироби енергонеефективні і мають короткий термін служби (не більше 1000 годин). Крім того, світловий потік ламп розжарювання невеликий, а вироби під час роботи сильно нагріваються.
Галогенні лампи розжарювання
Під час виготовлення колб таких ламп застосовуються спеціальні сорти кварцового скла, які ефективно зупиняють ультрафіолетове випромінювання, а спеціальні галогеніди дозволяють отримати непогану світлову віддачу ламп. Так, цей показник у галогенних лампах становить приблизно 30 Лм/Вт. До недоліків таких виробів можна віднести невеликий термін служби (до 4000 годин) та не найвищу світлову віддачу.
Люмінесцентні лампи
Це вироби, які є трубкою циліндричної форми з парами ртуті та електродами. Під дією розряду ртуть випромінює УФ промені, які відбиваючись від люмінофорних стінок колби, випромінюють видиме світло. Такі джерела забезпечують рівномірне, м'яке світло, але через досить велику поверхню випромінювання керувати ним буває складно. Термін служби люмінесцентних ламп становить до 20 тисяч годин.
Розрядні лампи високого тиску
Основний принцип роботи даних пристроїв полягає в тому, що освітлення починається в результаті дугових розрядів у спеціальній розрядній трубці. Сьогодні у продажу можна зустріти натрієві та ртутні розрядні лампи. Перші найчастіше застосовуються для освітлення трас. Ртутні моделі активно використовуються у ландшафтному, архітектурному та технічному освітленні.