Патрон - це одна з найважливіших частин будь-якого освітлювального приладу, адже за його допомогою лампа підключається до електромережі. Кожне джерело світла має цоколь - різьблення, за допомогою якого кріпиться до патрона. Різні світильники мають різні типи цоколя, що обов'язково слід враховувати, вибираючи нові лампочки.

Основні типи цоколів ламп та відмінності між ними

Сьогодні у продажу можна зустріти джерела світла з різними типами цоколів: гвинтовими, штифтовими фокусуючими, штирковими, а також спеціалізованими. Кожен має свої особливості, що слід враховувати при замовленні джерел світла.

lampy-cokoli1_1

Гвинтовий цоколь Е

Однією з найпопулярніших і найпоширеніших типів цоколів лампи є цоколь Е. У разі буква Е означає скорочення від Edison Screw type. Справа в тому, що це класична модель, яку винайшов Едісон ще на початку минулого століття. Існують лампочки із різними діаметрами гвинта. Найпоширенішими є Е27 і Е14, хоча за бажання можна знайти варіанти з діаметром 5, 10, 17 і навіть 40 мм. Щоправда, використання таких виробів дуже обмежене.

Цоколь Е27 часто використовується в люстрах, торшерах, настільних лампах та багатьох інших освітлювальних приладах. Можна знайти не тільки лампи розжарювання з таким цоколем, а й світлодіодні, а також галогенні джерела світла.

Другий за популярністю тип цоколя - Е14, який часто називають "міньйон". Лампи з таким типом цоколя найчастіше застосовуються у бра та компактних світильниках. Існує багато різних форм даних джерел світла: грушоподібна, свічкоподібна, краплеподібна, куляста, дзеркальна, що дозволяє не тільки забезпечити якісне освітлення, а й внести родзинку в інтер'єр.

Штиркові цоколі G

У лампах з таким типом цоколя застосовується не класичне гвинтове різьблення, а спеціальна штирева система підключення джерела світла до патрона. У цьому випадку друга цифра у назві вказує на відстань між центрами штирьків у міліметрах. Найчастіше таким типом цоколя оснащені люмінесцентні та галогенні лампи.

Цоколь G4 використовується у мініатюрних галогенних джерелах світла. Такі найчастіше застосовуються для організації декоративного підсвічування або в точкових світильниках. Крім того, цей тип цоколя є досить популярним у сучасних вбудованих світильниках.

Лампи з цоколем G4

Галогенні лампи найчастіше оснащуються цоколем G9. Він чудово підходить для декоративних світильників та працює від мережі 220 В.

Всі інші види джерел світла з цоколем G представлені люмінесцентними лампами. Вони можуть мати різну колірну температуру і дарувати як тепле, так і холодне біле світло.

У сучасних супермаркетах та спеціалізованих магазинах світла можна зустріти лампочки з цоколем GU. Ця абревіатура вказує на те, що це енергозберігаюче джерело світла. У більшості випадків лампи з таким цоколем на вигляд нагадують таблетку і найкраще підходять для освітлення шаф, підвісних стель і підсвічування дрібних елементів інтер'єру.

lampu_cokol_2-2

Цоколь R7s-7

Деякі галогенні та кварцові лампи обладнані цоколем R7s-7. Це особливий вид цоколя із втопленим контактом. Використовується в освітлювальних установках досить високої інтенсивності. У продажу також можна зустріти лампочки із софітним цоколем S, штифтовим цоколем В, а також цоколем Р, що фокусує. Але їх застосування досить специфічне.

Плануючи покупку світлодіодних лампочок, не забудьте ознайомитися з основними параметрами цих ламп.