На сьогоднішній день лампи світлодіодні є найперспективнішим напрямом у галузі освітлення. Вони мають тривалий термін служби, високий ккд, споживають мінімум електроенергії та створюють якісний світловий потік великої потужності. Але при цьому багато хто замислюється, чи шкідливі світлодіодні лампи? Спробуємо розібратися із головними аспектами цього питання.
Чи шкідливі світлодіодні лампи для зору
Як і всі джерела штучного освітлення, лед моделі випромінюють світло в широкому діапазоні, при цьому фіолетова та синя складова спектру, які мають найбільшу енергію та найменшу довжину є найшкідливішими для людського ока. Саме тому не можна дивитися на яскраві джерела світла тривалий час.
Для виключення шкідливого впливу на сітківку ока, сучасні фабрики оснащують свою продукцію спеціальними розсіювачами. Крім того, як освітлювальні прилади для віталень та спалень варто використовувати моделі з тканинними абажурами.
Як впливає мерехтіння ламп на зір
Усім відомо, що традиційні лампи розжарювання, які працюють від мережі 220 В мерехтять із частотою 100 Гц.
оснащені спеціальними баластами, що знижують частоту пульсацій. Людське око може зафіксувати пульсацію із частотою до 300 Гц і мерехтіння діодів залишається для нього непоміченим.Пульсація енергозберігаючих та ламп розжарювання впливають на психіку людини, зменшують працездатність, змінюють гормональне тло, підвищують стомлюваність і навіть змінюють біорежими. Саме тому при організації освітлення найкращим вибором стануть світлодіодні лампочки.
Спектр випромінювання лед-джерел світла
При рекомбінації електронів та дірок у напівпровідниках випромінюється фотон світла. У цьому частоту випромінювання формує хімічний склад напівпровідників. Воно може бути як у видимому (жовтому, червоному, зеленому, білому та фіолетовому), так і в невидимому діапазоні (ультрафіолетовому та інфрачервоному). Діоди випромінюють світло у вузькому діапазоні, тому його спектр лінійний, що погано впливає на показники передачі кольору.
Світлодіодне світло має однакову частоту і фіксований зсув фаг, тобто він когерентний, тому відрізняється так званою «жорсткістю». Щоб зменшити її виробники використовують розсіювачі.
Як формується біле світло у світлодіодних лампах
На сьогоднішній день не існує напівпровідника, який би випромінював біле світло. Його отримують двома способами: поєднанням трьох діодів (зеленого, червоного та синього) або ж за допомогою ефекту фотолюмінесценції. Перший застосовується переважно при виготовленні моніторів та дисплеїв різних пристроїв, а другий при виробництві лампочок лед.
В останньому випадку при опроміненні люмінофорів випромінюється світло в іншому діапазоні, при цьому саме від кількості та якості люмінофора залежить колірна температура, спектральний склад і показник передачі кольору.
Теплове випромінювання лед-джерел світла
Теплове випромінювання характерне всім джерелам світла, але у звичайних лампочках розжарювання світло утворюється за рахунок високої температури спіралі, а в лед-моделях перетворення на світлову електричну енергію відбувається безпосередньо.
Для охолодження діодів світлодіодна продукція оснащується радіаторами, що зводить нагрів на нуль. Як і будь-яке нагріте тіло, світлодіодні лампи в процесі роботи випромінюють ІЧ-промені, але їхня кількість настільки мала, що їм просто нехтують.
Електромагнітне випромінювання світлодіодних лампочок
Лед-пристрої забезпечуються драйверами, які є електронною схемою, яка генерує високочастотні імпульси, що створюють електромагнітні перешкоди. Останні можуть впливати на функціональність деяких електроприладів: телевізорів, радіо тощо.
Щоб уникнути цього негативного ефекту, фахівці рекомендують не розміщувати техніку на відстані менше 40 см від джерел світла.
Ідеальні світлодіодні лампи для дому
Лед-лампи за показниками світлової віддачі, енергозбереження та ккд є найефективнішими джерелами освітлення. Як і всі лампочки, вони мають свої недоліки і частково погано впливають на сітківку ока, але при дотриманні заходів безпеки не завдають великої шкоди людському здоров'ю.
При виборі цієї продукції, перевагу слід віддавати товарам відомих брендів у перевірених магазинах. Для домашнього використання найкраще вибирати
з колірною температурою 2700-3200 К. При цьому показник передачі кольору повинен бути вище 80.